HistoriLajme

Kinemaja e parë publike në Tiranë 22 qershor 1926, hapej “Nasional”

Më 22 qershor 1926, u përurua Kinema-Teatri “Nasional”, kinemaja e parë publike në Tiranë. Një vit më parë Hysen Beshiri, Xhuf Koljaka, Alqi Hobdari dhe Ferit Vokopola, themeluan shoqërinë e parë kinematografike në Shqipëri. Këto ishin dy ngjarje të rëndësishme në jetën artistike të vendit.

Në vitet që pasuan, kinema “Nasional” dhe shoqëria kinematografike hapen degët e tyre në Durrës, Elbasan, Shkodër, Vlorë, Berat dhe Gjirokastër, duke u bërë kështu shoqëria më e fuqishme në përzgjedhjen, importin dhe shfaqjen e filmave në Shqipëri shkruan.

Foto kortezi e Albanian Vintage Photography, people, city, culture and history.

Shfaq më shumë

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button